tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Hatay Soğuk Sıkım Zeytinyağı Ne demek?

Hatay Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı Nedir?

Zeytinyağı Çeşitleri – Hatay Antakya


.
Zeytinyağı üretiminde 27 derece üstü ısıtılarak yapılan zeytin ve yağı, antioksidan özelliğini yitirir ve gerçek zeytinyağı olmaktan çıkar.

Soğuk sıkım yöntemi zeytini sıkma ile yağını çıkarmaktır ve bu yöntem daha az yağ almak anlamına da gelir. Isı yükseldikçe zeytinden daha çok yağ çıkar ama alınan yağın kalitesi düşer.

Yararlı bileşenleri ile “sağlık iksiri” kabul edilen soğuk sıkım zeytinyağını şifa niyetine her gün birer kaşık içerek tüketebileceğiniz gibi yemeklerde veya yiyeceklerinizi üzerine dökerek de tüketebilirsiniz.
.
Soğuk tüketilmesi önerilen soğuk sıkım zeytinyağlarının antioksidan özelliğini yitirmemesi adına yemeklerde kullanmak yerine, sabah kahvaltılarında çeşitli baharatlarla tatlandırılmış şekilde kullanmak ve her öğün yemeklerinize eşlik edecek şekilde salatalara ekleyerek kullanabilirsiniz.
.

Hatay Soğuk sıkım zeytinyağı, diğer yağlar gibi midede değil bağırsakta çözülür, asit oranının düşük olmasından dolayı sindirim sistemini rahatlatır.

.

Zeytinyağı Çeşitlerimizi Sitemiz Hataybook.com Üzerinden temin edebilirsiniz. Sağlıcakla Kalın!

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılmalı ? Egzamaya İyi Gelen Sabun

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılmalı ?

Egzamaya İyi Gelen Sabun ; Bıttım

 

Sarı bıttım sabunu, ülkemizin en önemli bitkisel ürünlerinden birisidir.Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen ve olgunlaşmamış yabani bir fıstıktan diğer adıyla bilinen menengiç meyvesinin yağından elde edilir. Saf bıttım sabunu ve zeytinyağlı olarak iki türü bulunur.

Saf Bıttım Sabunu rengi genellikle koyu yeşil veya zamanla açık yeşil olarak; zeytinyağlı olan bıttım sabunu ise sarı rengindedir. Zeytinyağlı Bıttım sabunu daha çok kuru cilt ve saç için iyi gelmektedir. Saf Bıttım Sabunu egzama için doğal bir ilaç gibidir.

Doğal yollar ile üretilen ve hiçbir katkı maddesi kullanılmayan Hataybook sabunlarından güzellik sırrı olan bıttım sabunu, saçlarınızı güçlendirerek ve yumuşatarak saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur, daha güçlü bir saç uzaması sağlar ve saç dökülmesini önler.

Peki Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılmalı ?

Hemen aşağıda detaylar belirtilmiştir;

Zeytinyağlı Bıttım Sabunu ( Sarı Bıttım)

%100 Saf Bıttım Sabunu ( Açık Yeşil )

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılmalı ?

Egzamaya İyi Gelen Sabun

 

 • Bıttım sabununu yüzünüzü yıkarken gözleriniz kapalı olacak şekilde yüzünüze sürebilir, ardından güzel bir durulama ile yüze kullanabilirsiniz.
 • Ayaklarınızda veya ellerinizde egzama varsa günde 2-3 kere ellerinizi ve ayaklarınızı bıttım sabunu ile güzelce yıkayıp ovalayabilirsiniz.
 • Saçlarınız için ise duşta şampuan ile beraber kullanılmaması tavsiye edilir, şampuan ile beraber kullanılacak ise duştan çıkmadan hemen önce saça bıttım sabunu sürülmeli ve iyice ovalanmalıdır. Ardından su ile yıkanmalı, başka herhangi bir şey ( saç kremi vs.) sürülmemelidir.
 • Bıttım sabunu egzamaya iyi gelir. Doğal bıttım sabunu saç derisinden bakterileri temizler ve kepek oluşumunu önler.Cildinizi besler ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.
 • Yüzünüz için peeling etkisi yaratır.
 • Ayrıca sedef hastalığı tedavisi için sarı bıttım sabununu kullanabilirsiniz.

Sarı Bıttım Sabunu Faydaları

 • Saçta kepeklenmeyi önler ve dökülmesini engeller,
 • Varisli damarları hafifletmek için kullanılır.
 • Yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki gözenekleri açar; rahatlama hissi verir.
 • Hataybook Sabunları %100 doğal ve bitkiseldir; yan etkisi yoktur.
 • Antiseptik özelliği ile ciltteki egzama, mantar, akne, sivilceye karşı etkilidir.
 • Düzenli kullanımda saçları besler ve pürüzsüzleştirir. ( Şampuan ile beraber kullanmayınız.)
 • Saçların beyazlaşmasını önler; ince telli saçları güçlendirir.
 • Saçlara parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.
 • Saç köklerinde bakteri oluşumunu önler.
 • Saçlardaki kepeği temizler ve kepek oluşumunu önler.
 • Ciltteki ve saç derisindeki kaşıntıyı giderir.

 

 

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Defne Ağacı Hikayesi Mitoloji

Defne Ağacı Hikayesi – Mitoloji

Aşkına ulaşabilmek için mesafeleri kateden; peşinden delicesine koşan Yunan Mitolojisi Tanrısı; Apollon, ile istemediği bir aşktan kaçan Daphe’nin nasıl defne ağacına dönüştüğü size Hataybook.com olarak büyüklerimizden edindiğimiz hikayeyi anlatıyoruz…

 

 

(Photo: John William Waterhouse, Apollon ve Daphne, 1908)

 

Apollon(Lat.Apollo), bulutları devşiren Zeus ile Titanlar’dan Koios’un kızı Leto’nun oğludur. Kardeşi Artemis ile birlikte Delos adasında dünyaya gelir.

Daphne ise Teselya Irmağı Peneus’un kızıdır. Daphne bir “Nymphe” yani su perisidir.

Apollon Thessalia’da kıyıları ağaçlarla gölgelenen Peneus ırmağı kenarında gezerken güzeller güzeli Daphne’yi görür.

Daphne ile Apollon‘un hikayesi de burada başlar. Apollon, gördüğü an aşık olduğu Daphne’den ne yazık ki karşılık bulamaz ve aralarında durmak bilmez bir koşuşturma başlar.

Daphne yalnız başına dolaşmayı çok severdi ve yalnızlık onun her şeyiydi. Daphne sonsuza kadar yalnız kalmaya yemin etmiştir bir kere. Evlenmeyi hiç istemez.

Peneus ırmağı kenarında karşılaşan Apollon güzeller güzeli bu kızla konuşmak ister ancak Daphne ondan korkarak koşmaya başlar. Daphne, Apollon’dan sürekli kaçar ve aşkını reddeder.

Daphne, yorgun düşene kadar koşar, koşar, koşar. Daphne, koşacak gücü kalmadığında ise yere yıkılır ve Toprak Ana’ya yalvarmaya başlar;

“Ey Toprak Ana! Beni Apollon’dan kurtar! “

Daphne yorgunluktan ağrıyan bacaklarının sertleştiğini, odunlaşmaya başladığını hisseder.Gri renginde bir kabuk göğsünü kaplar, güzel kokulu saçları yapraklara dönüşür ve kolları dallar halinde uzanır. Küçük ayakları ise kök olup toprağın derinliklerine doğru iner.

Daphne, ağaca dönüştüğünü hissedince “Meyvem ne yenilsin ne de içilsin.” der ve Defne Ağacı haline gelir.

Apollon sevdiği kıza sarılmak isterken bu Defne ağacına çarpınca şaşırır. O günden sonra Defne ağacı Apollon’un en sevdiği ağaç olur.

Efsane’nin Hatay Antakya’nın Harbiye mevkisinde geçtiği söylenmektedir. Antakya Mozaik Müzesinde Apollon ile Daphne’nin mozaiği bulunmaktadır.

Defne Ağacı’nın meyvesi sonbaharda hasat edilir ve bu meyvenin tadı acıdır. Ne yenilir, ne içilir. Lakin kokusu ve yağı günümüzde birçok yerde kullanılmaktadır.

Defne Ağacı ürünlerini sitemiz hataybook.com üzerinden gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Defne Sabunu Nasıl Yapılır ?

Defne Sabunu Nasıl Yapılır ?

 

Hataybook.com ürünleri olarak katkısız Defne sabunun yapımında 3 temel madde kullanılmaktadır; Defne yağı , zeytinyağı ve sabun mayası olarak bilinen köstik ( kimyasal adıyla sodyum hidroksit ) yer alır.

 

Defne sabunlarında kullanılan Kostik diğer adıyla sodyum hidroksit, sabunun katılaşıp kalıp haline gelmesi için zorunlu bir maddedir ve sağlığa zararı bulunmamaktadır. Geriye kalan iki madde ise defne yağı ve zeytinyağıdır.

 

Yağın asitlik derecesine bağlı olarak % 10-15 oranında kostik madde kullanılmaktadır. Defne yağı oranı %40 ile %80 arasında kullanılmaktadır. Defne yağının kilosu 100-150 TL arasında değişmektedir. Bu nedenle orjinal defne sabunlarının fiyatları yüksektir ve içerdiği defne yağı oranına göre fiyatı değişmektedir.

 

Defne sabununun yapımı iki şekilde gerçekleşebiliyor; karıştırma yöntemiyle şoklama olarak veya kaynatarak yapılan yöntemdir.

Defne yağının kalitesi sabunlarda koku olarak kendini belli etmektedir. Organik bir defne sabununda zeytinyağı dışında ticari amaçlı başka yağların karıştırılmaması gerekmektedir.

Kaliteli ve organik defne sabunun adresi : Hataybook.com

 

Katkısız %100 Yerli olan Hataybook.com defne sabunları nasıl yapılıyor? Hemen izleyin:

 

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Kaliteli Defne Sabunu Nasıl Anlaşılır ?

Kaliteli Defne Sabunu Nasıl Anlaşılır?

Son zamanlarda kimyasal yollar ile üretilen sabunlar piyasada yeterince bulunmaktadır. Hataybook.com olarak sizlere Hatay Antakya’nın doğal defne sabununun özelliklerini ve kalitesinin nasıl anlaşılabilir olduğunu anlatacağız.

İçinde defne yağı bulunmayan, içeriği de tamamen kimyasal olan sabunları “defne sabunu” olarak piyasada satılmaktadır. Doğal olmayan sabunları anlamanın ilk yolu fiyatı…

 

Gerçek Defne Yağı Kullanılmalı

Gerçek doğal olarak üretilen Hatay Defne Sabunu, Defne adı verilen ve yaz-kış yeşil kalan ağacın meyvesinden yapılır. Defne meyvesi yazın ortalarında hasat edilir. Toplanan bu ürünün yaklaşık olarak 9-10 kiloluk kısmının kaynatma işlemi sonucunda 1 kilo organik olarak katkısız defne yağı elde edilir.

Bu nedenle defne yağının kilosu piyasada ortalama 100 ile 150 TL arasında satılmaktadır.

Orjinal Defne Sabunu içerisinde Defne yağı kilo başında ortalama %40 ile %80 arasında olur ve geriye kalan kısmını ise zeytinyağı tamamlar. Bu iki maddenin fiyatını göz önünde bulundurursak kilosu 20 ile 35 TL arasında bulunan Defne Sabunları kimyasal yollarla yapıldığını düşünebiliriz.

Defne Sabunu Yerine Zeytinyağı Sabunu

Defne sabununun kaliteli olup olmadığını anlamanın diğer yolu ise kokusuna bakmak. Lakin kaliteli olmayan defne sabunlarında kokusunun olması için defne yağı yerine defne yaprağı kullanılmakta; zeytinyağı ağırlıklı bir sabun elde edilmektedir. Bu nedenle, düşük fiyatlı defne sabunuyla karşılaştığınızda defne sabunu yerine zeytinyağı sabunu olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Ayrıca, sabun koku içerisinde defne bitkisi ve zeytinyağı haricinde başka bir nota olmaması gerekmektedir.

Hataybook.com ürünleri olarak katkısız Defne sabunun yapımında 3 temel madde kullanılmaktadır; Defne yağı , zeytinyağı ve sabun mayası olarak bilinen köstik ( kimyasal adıyla sodyum hidroksit ) yer alır.

Hataybook.com defne sabunlarında açıklama kısımlarında belirtildiği oranda ortalama %40 ile %80 defne yağı bulunur ve gönül rahatlığıyla sabunlarımızı tercih edebilirsiniz.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Defne Sabunu Faydaları

Hatay Doğal Defne Sabunu Faydaları Nelerdir ?

Çoğunlukla Akdeniz’de yetişen Defne (Laurus nobilis) Ağacı, yaz kış yeşil kalan bir ağaçtır. Hatay Antakya’ya has olan “Defne Sabunu” veya diğer adıyla ” Gar Sabunu ” faydaları ve kokusu ile sizi mest edecektir.

 

 

1- Pişik Engelleme Özelliği : Bebeklerde pişik oluşumunu engeller,

2- Derideki tahrişlere ve mikrobik yaraların hemen iyileşmesine yardımcı olur.

3- Yüzdeki gözenekleri açar, siyah nokta oluşumuna mani olur.

4- Sivilcelere karşı etkilidir; günde 2 kere göze temas etmeden yüzün yıkanması tavsiye edilir.

5- Hatay Defne Sabunu Mantar oluşumunu engeller,

6- Düzenli kullanımda saç diplerini korur ve saç dökülmelerini engeller.

7- Hücreleri yeniler ve yüz tıraşında cildin tahriş olmasını engeller.

8- Ayaklardaki varislere karşı etkilidir ve masaj ile rahatlamasında etkilidir.

9- Hakiki Defne Yağı ve zeytinyağı sayesinde kuru ciltlerde cildin nemli kalmasını sağlar.

10- Tıraş sabunu olarak da kullanılabilinir.

11- Orjinal Hatay Defne Sabununu temizlik dışında hoş defne kokusundan faydalanmak için küçük kareler şeklinde kesip dolaplarınızda veya elbiselerinizin arasına koyabilirsiniz.Ayrıca, kokusu ve içeriği ile haşereleri de uzak tutar.